06 02 2013

Uzaylılar aslında yeşil değillermiş.

Uzaylılar aslında yeşil değillermiş. |  görsel 1

İngiltere’de bulunan Doğa Tarihi Müzesi ve Aberdeen Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı araştırma Mars’ta hayat olduğuna dair güçlü kanıtları ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalarda Mars’ın yüzeyine çarpan bir meteor sonucu ortaya çıkan McLaughlin kraterinde, suyla başkalaşıma uğramış mikroorganizma ve minerallerle kaplı kaya parçalarına rastlandı. İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi bu nedenle ‘uzaylıların sanıldığı gibi küçük yeşil adamlar olmadığı’ yorumuna yer verdi.

Mars’ta hayat karmaşık

Mars’ın yüzeyinin tamamen donmuş olmasına rağmen hayatta kalmayı başarmış tek hücreli canlılar, Mars’ta hayat olduğunun en önemli kanıtı olarak gösteriliyor. Yaşam formlarının Mars’ın yüzeyinin altında olduğu ve buradan gelişerek çoğaldığı düşünülüyor.

 NASA’nın Mars Yörünge Kaşifinden (MRO) aldığı bilgiler ve kraterden alınan kaya örnekleri incelendiğinde Mars’taki hayatın, karmaşık yapıda ancak küçük bir yaşam formu olduğu ve hala bu canlıların orada yaşıyor olabileceği ortaya çıktı. Daha önce yapılan araştırmalar sonucu Mars’ın eski çağlarda büyük su kütleleriyle kaplı olduğu fikri ortaya atılmıştı.

0
0
0
Yorum Yaz