15 09 2012

Uzayda yaşayan bizden başka canlılar var mı?

Uzayda yaşayan bizden başka canlılar var mı? |  görsel 1

Uzayda başka canlılar olduğu kesin gibi; peki niye hiç karşılaşmadık? Uzayı tarayacak güçte aygıtlar var ve bir astronom, onların bizimle iletişim kurmaya çalıştığını öne sürüyor.

 Dünya Samanyolu galaksisinde yer alan bizim güneş sistemimizde yer alan gezegenlerden biri. Kendi güneşimize, uzayda bir yerden, diğer yıldızlara baktığımız kadar uzaktan bakabilseydik, onu da bir yıldız olarak görecektik. Bizim sevgili güneşimizin de içinde bulunduğu samanyolu galaksisinde, bizim güneşimiz gibi 200 milyar yıldız daha var. Peki Samanyolu galaksisi uzayda yalnız mı? Hayır, uzayda yüz milyarlarca da galaksi var.

 Bir gezegende bizim bildiğimiz formda bir yaşam olabilmesi için bulunması gereken asgari koşullar var. Atmosferin bileşimi, ısı, radyasyon, su v.b. Genellikle uzaydaki yıldızların çevresinde dönen gezegenler, dairesel değil eliptik yörüngelerde dönüyorlar. Örnek vermek gerekirse, dünyanın güneş çevresinde izlediği yörünge olduğundan biraz farklı olsa üzerinde yaşam gelişemezmiş. Biraz yakın olsa, kaynayacak, biraz uzak olsak donacaktı. Bunu kim mi söylüyor? California Berkeley Üniversitesinden Astronomi Profesörü Geoffrey Marcy. "200 milyar yıldızın, belki de yüzde 10’unun yerleşilebilir gezegenlere sahip olduğunu tahmin edebiliriz" diye konuşan Marcy, "Evrende eşsiz olmadığımız anlaşılıyor." demiş.

 Ama insanın da, geçmişine bakarsanız, ilk dönemlerde diğer hayvanlardan bir farkı yoktu. Hatta bilinen ilk insan türü homo erectus (hatta insan bile denilmiyor, insansı deniliyor kendilerine) 250 000 yıl önce yok olup giderken, başka bir insan türü (homo sapiens) gelişerek, bugünkü insanın alt yapısını oluşturdu. Yani bir başka gezegende yaşam varsa, mutlaka aralarından birinin akıl sahibi, seçkin bir tür olması zorunluluğu yok. Bir gezegende sadece, tek hücreli tek bir türün varlığı bile, o gezegende yaşam olduğu anlamına gelir.

0
0
0
Yorum Yaz