13 01 2011

Oturduğu yerden dört gezegen keşfetti

Amatör astronom, teleskop kullanmadan dört yeni gezegen keşfetti.

İngiltere'de amatör bir astronom, evinde teleskop kullanmadan dört yeni gezegen keşfetti.

Kendine ait bir teleskopu bile olmayan 45 yaşındaki Peter Jalowiczor, Güneş Sistemi dışında yer alan ve gazdan oluşan dört yeni gezegeni keşfetti.Rotherham'da yaşayan bir işçi olan Jalowiczor, California Üniversitesi Lick-Carnegie Gezegen Araştırma ekibi tarafından HD31253b, HD218566b, HD177830c ve HD99492c gezegenlerinin kaşifi olarak kayıtlara geçirildi. Bulgular ayrıca Astrofizik dergisinde de yayınlandı.

Jalowiczor, "Astronomiye her zaman büyük ilgim vardı ve iki bilim diplomam var, ama resmen bu gezegenlerin kaşifi olarak kayıtlara geçmek... söyleyecek kelime bulamıyorum" diyerek sevincini dile getirdi.

Evdeki iki bilgisayarını kullanarak Jalowiczor, gecelerini Santa Cruz'da bulunan üniversitedeki astronomların 2005'te yayınladığı binlerce uzay ölçümünü inceleyerek geçirdi. Uzmanlar, yıllardır elde edilen verileri yayınlayarak, amatör astronomların kendi gezegenlerini bulmalarını umut ediyordu. Jalowiczor, bilim insanlarının bu dileklerini yerine getirmiş oldu.

Mart 2007'den beri yüzlerce saat çalışan Jalowiczor, bu verilerden grafikler oluşturdu. Doppler streteskopi adı verilen bir işlemi kullanarak, en gelişmiş bir teleskopla bile görülemeyecek kadar uzakta bulunan gezegenlerin yerlerini saptadı.

Güneş Sistemi dışında yer alan ilk gezegen 1995'te kayıtlara geçmişti. Bilim insanları şimdiye dek tespit edilen Güneş Sistemi gezegenlerin sayısını 515 olarak veriyor. Çoğu Jüpiter'e benzeyen dev gezegenler.

0
0
0
Yorum Yaz