15 12 2012

Çin uzayda bitki yetiştiriyor.

Çin uzayda bitki yetiştiriyor. |  görsel 1

 

Uzay alanındaki başarılarıyla son yıllarda dikkat çeken Çin, Ay yada Mars'ta bitki yetiştirecek.
Çin medyasına göre, başarılı bir laboratuvar deneyi sonrasında Çinli astronotlar, kendilerine besin ve oksijen kaynakları sağlamak için gelecekte Ay veya Mars'taki atmosfer dışı üslerde taze sebze yetiştirebilecek.
 
 
Pekin merkezli Çin Astronot Araştırmaları ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Deng Yibing, Alman bilimadamlarının da katıldığı son deneyin, kapalı bir sistem içinde insanlar ve bitkiler arasındaki dinamik dengeli oksijen mekanizması, karbondioksit ve suya odaklandığını söyledi. Deng'a göre, deneme sırasında iki katılımcıya sürdürülebilir hava, su ve gıda kaynaklarını sağlamak için 300 metreküplük bir kabin kuruldu. Kabin içindeki iki kişiye oksijen sağlamak için dört çeşit sebze yetiştirildi. Sebzeler gıda kaynağı olarak da kullanılabiliyor.
 
Çin'de türünün ilki olan deney, ülkenin uzun vadeli insanlı uzay programı için çok önemli görülüyor.
Kontrollü bir ekolojik yaşam destek sistemiyle (CELSS) 2011 yılında inşa edilen kabinin, Ay veya Mars'ta atmosfer dışı üslerde kullanılması bekleniyor ve bu kabin Çin'in, astronotların yaşam destek sistemlerinin üçüncü nesil modelini oluşturuyor.
 
CELSS, uzay görevinin başında stoklanan temel ihtiyaçlar yerine, bitki ve alglerin yardımı ile astronotlar için sürdürülebilir hava, su ve gıda malzemeleri sağlamayı amaçlıyor. Gelişmiş CELSS, et için hayvan yetiştirme ve atıkların geri dönüşümü için mikropların kullanılmasını da içeriyor

0
0
0
Yorum Yaz